Nordic walking

Coraz modniejsze w fitnessie na świecie stają się formy outdoorowe, czyli na powietrzu. A nordic walking idealnie wpasowuje się w ten trend – to doskonały trening, rekreacja, sposób na zrzucenie kilogramów, dotlenienie i poprawę samopoczucia. Ma w sobie magię, która przyciąga biegaczy, chodziarzy i wszystkich, lubiących kontakt z naturą.Wszyscy wiemy, jakie są skutki pracy przy komputerze, w biurze, w pozycji siedzącej, lub w sklepie, fabryce, w pozycji stojącej. Doskonale znane są nam takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, mięśni pleców i głowy, zaburzenia krążenia, problemy ze wzrokiem, trudności z koncentracją, wzmożona pobudliwość nerwowa itp. Takie symptomy ma powyżej 60% dorosłych w krajach rozwiniętych. Jednak z pozycji siedzącej i pracy przy komputerze w dzisiejszych czasach nie da się zrezygnować.
Najczęściej osoby pracujące nie potrafią znaleźć czasu ani miejsca na ćwiczenia i relaks. Dopiero na urlopie zaczynają myśleć o rekreacji, również ruchowej. Wyjeżdżając na wakacje, poszukują miejsc, gdzie znajdą coś dla siebie. Często jednak z przyczyn zdrowotnych, z powodu wieku, braku codziennego ruchu nie mogą skorzystać z ofert hoteli, ośrodków wypoczynkowych i spa. Marszobiegi, jazda rowerem, siatkówka plażowa, aerobik lub aqua-aerobik czy ćwiczenia na siłowni – to zajęcia atrakcyjne, ale nie dla wszystkich. Osoby np. z dużą nadwagą czy starsze albo z problemami zdrowotnymi nie zawsze będą mogły w nich uczestniczyć. Kiedy jest pogoda, można się opalać, ale co robić, gdy słońca nie ma?
Warto nauczyć się chodzenia z kijami.

Skąd się wziął i co to jest NORDIC WALKING?

To nowoczesna forma, która narodziła się w Finlandii. W 1997 roku w Finlandii opracowano metodykę nauczania nordic walking. Do Polski nordic walking dotarł kilka lat temu, kiedy pierwsi instruktorzy przywieźli tę nowinkę do swoich klubów.

Jest doskonałą formą rekreacji na świeżym powietrzu, gdyż wykorzystuje naturalną formę aktywności ruchowej człowieka: chodzenie i bieganie. Dlatego każda osoba chodząca, bez względu na poziom kondycji fizycznej, wiek, wagę, może z satysfakcją uprawiać nordic walking. Niezwykle ważne dla osób poszukujących aktywności ruchowej jest to, że podstawy techniki nordic walking łatwo opanować pod okiem fachowca. Nie wystarczy wziąć kije i iść… gdyż w Polsce nie mamy nawyków uprawiania sportów pozwalających na „instynktowne” używanie kija, jak narciarstwo biegowe, od którego wywodzi się nordic walking. Nordic walking to prosta forma aktywności i dlatego m.in. niektóre osoby uważają, że nie ma potrzeby uczenia się od instruktora, i próbują same ją opanować. A złe nawyki bardzo trudno wykorzenić.

Nordic walking to marsz, podczas którego za pomocą kija wybijamy się do przodu. Dzięki temu odciążamy dolne partie ciała (do 30%) oraz znacznie uruchamiamy górne partie (ogółem pracuje 90% mięśni). Sylwetka, ustawienie ramion i kąt, pod którym wbijamy kije w ziemię, to niektóre ważne elementy techniki. Dzięki właściwemu użyciu kijów można uzyskać wspaniałe efekty zarówno zdrowotne, jak i sportowe.

ZALETY NORDIC WALKING, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ:
1. poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie
2. pozwala spalić ok. 20-40% więcej kalorii niż tradycyjny spacer
3. dotlenia i poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia – wg kardiologów doskonały dla serca
4. podczas marszu uaktywnia się do 90% mięśni, między innymi mięśnie grzbietowe, brzucha, obręczy barkowej i ramion
5. stawy kolanowe i kręgosłup są odciążone
6. co ważne, NW mogą uprawiać wszyscy – zarówno początkujący amatorzy rekreacji, rekonwalescenci, osoby z nadwagą, otyłe, dotknięte osteoporozą, jak i osoby usportowione, pragnące urozmaicić swój trening
7. pomaga walczyć ze stresem oraz nawiązać przyjaźnie
  

Kim jest MARKO KANTANEVA?

Fin, zwany „synem nordic walking”, jako pierwszy stworzył, scharakteryzował i opisał zasady techniki marszu z kijkami – Original Nordic Walking.

W 1991 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego w jednej ze szkół w Finlandii sporządził pierwszą notatkę o „marszu z kijkami”, która była potem wykorzystana w jego pracy dyplomowej.

W latach 1994-1997 studiował i prowadził prace badawcze w Fińskim Instytucie Sportu (Finnish Sports Institute) w Vierumäki.

Wiosną 1997 roku napisał pierwszy na świecie artykuł pt. „Sauvakävely”, (fiń. „marsz z kijkami”).

Na podstawie badań i testów z użyciem kijów do narciarstwa biegowego zaprojektował pierwsze kijki do nordic walking wraz z nakładkami na groty (tzw. bucikami), które umożliwiały wybijanie się na twardej nawierzchni typu asfalt.

Opracował zasady doboru długości kijków do wzrostu człowieka. Pierwsze kijki do nordic walking wyprodukowała firma Exel.

W 1998  roku w „Seura Magazine” ukazał się kolejny artykuł Marko Kantanevy o nordic walking pt. ”Next step”, w 1999 roku przewodnik wraz z nagraniem wideo, a na jesieni 1999 została wydana pierwsza książka o nordic walking, w kolejnych latach następne, przetłumaczone na różne języki.

Marko Kantaneva wyszkolił dziesiątki tysięcy instruktorów i trenerów na całym świecie.

W 2011 roku stanął na czele międzynarodowej organizacji World Original Nordic Walking Federation (ONWF), która skupia entuzjastów, instruktorów i kadrę trenerską nordic walking z całego świata.

Celem ONWF jest zachęcanie ludzi na całym świecie do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia poprzez uprawianie nordic walking. ONWF stoi na czele tworzenia zasad dotyczących cech charakterystycznych nordic walking oraz nauczania oryginalnej techniki nordic walking, a także chce służyć pomocą wszystkim zainteresowanym marszem z kijami bez względu na wiek, przynależność etniczną, kulturową czy poziom sprawności fizycznej.

Marko jest również twórcą i entuzjastą zaawansowanych odmian techniki Original Nordic Walking: jogging – jumping – skating.

Motto Marko Kantanevy brzmi: Life is short – pole harder.